[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions_content.php on line 685: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions_content.php on line 685: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4600: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3765)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4602: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3765)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4603: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3765)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4604: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3765)
www.DR-Z.pl • Nieszczęśliwe DRZ400Y 2001 by kotlet9696 • Polskie forum Suzuki DR-Z 400

www.DR-Z.pl

Polskie forum poświęcone motocyklowi Suzuki DR-Z

Grupa DR-Z 400 Polska
Teraz jest 18 wrz 2020, o 19:02

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: 6 kwi 2020, o 22:24 

Cześć i czołem wszystkim. DRZtka kupiona w 2017roku w sierpniu ale jedyne tematy jakie były o niej na forum to z serii co się spiep*zyło. Temat założony dla przestrogi przed kupnem złomu i niewłaściwym serwisowaniem a także dla poznania jednej z gorszych historii DRZtek na świecie jak sądzę.

To tak, DRZtka kupiona w Szczekocinach, rocznik 2001, wersja Y. O samym moto w dniu zakupu mogę powiedzieć tyle, że:
mocy miała od cholery, kierownica była krzywa, brała olej bo potrafiła trochę przykopcić (wiedziałem, że trzeba wymienić tłok jak najszybciej ale w ciągu 60mth nie miałem na to kasy i się przeciągnęło), tarcza hamulcowa tył w średnim stanie, chłodnice pogięte masakrycznie i poklejone czymś lecz nie lały, plastiki stan średni, okleina trzymała się wtedy kupy, lampa nie podłączona, założona ala KTM tak samo wyłącznik zapłonu. Licznik mth wskazywał wtedy 125.4mth.
Z dodatków
-wydech Higashi,
-lipne handbary Acerbisa (bez alu rdzenia)

Na początek wleciały:
-nowa kiera Renthala 28.6mm
-podwyższenia z przejściówką na 28,6mm Accela,
-linka gazu
-linka dekompresatora
-linka sprzęgła
-dźwignia zmiany biegów

Okazało się, że masakrycznie pije olej (nie sądziłem że aż tak) bo od sprawdzania z dzień dwa wcześniej brakowało pół litra oleju i zaraz po tym zaczęła stukać korba.
Tutaj zdjęcie z ostatniej jazdy kiedy korba zaczęła się odzywać

Silnik poszedł na stół:
-skrzynia do wymiany-wszystkie tryby miały wżery
-korba do wymiany
-głowica przytarta
-zawory w stanie bardzo dobrym (sprzedawca mówił, że były wymieniane z rozrządem co się okazało prawdą)

Wleciały:
-tłok WOSSNERa 630zł
-korba PROXa 630zł
-łożyska wału PROXa 369zł
-Łożyska silnika (dobierałem w sklepie) 192zł
-uszczelki silnika WINDEROSA 300zł
-zębatka zdawcza 42zł
-klocki na przód PROXa 66zł
-zestaw naprawczy wałka zdawczego PROXa 80zł
-chłodnice z Ali 350zł (swoją drogą naprawdę dobrze wykonane zważywszy na fakt, że od chińczyków)
-nowy filtr powietrza
-filtry oleju
-napinacz rozrządu automat nowego typu (używany)
-łańcuch rozrządu+śruby z ASO za 717zł
-skrzynia biegów (używana) 600zł do wymiany był tylko jeden tryb 4tego biegu
-ślizgi rozrządu 204zł
-rotor pompy oleju 89zł
-tryb 4tego biegu 189zł
-nowy wahacz (w starym pod łożyskiem była dziura więc wymieniłem na wahacz od wersji S)
-dekiel magneta
-zestaw naprawczy wahacza PROXa

Koszta remontu pochłonęły łącznie z chłodnicami, olejami i oponami około 6tys...

Motocykl został poskładany do kupy po roku zaraz po honowaniu, przebiciu wału itd.
Zagadała, 500metrów dalej przestawiło rozrząd i ścięło klin na wale. Zrobiłem klin, ustawiłem rozrząd, dokręciłem magneto+dałem na klej i po 1mth na wolnych obrotach bum. Tłok spotkał się z zaworami. Efekt? Urwane dwa zawory, rozwalony nowy tłok WOSSNERA, uszkodzony nicasil, zniszczone gniazda zaworowe w głowicy ogółem masakra.
I tak stała rozebrana aż do niedawna kiedy zdobyłem tłok z cylindrem (prawdopodobnie Nachman bo nie ma żadnych napisów i tłok Atheny) i głowicę od wersji S/SM od kolegi z forum. DReZyna poszła do naprawy do znajomego mechanika z forum ścigacza bo ja nie mam siły już do tego sprzętu, spieprzyłem sobie rok przez to...
-cylinder po przebiegu około 1000km, delikatne honowanie i będzie zakładany
-głowica do regeneracji-wymiana zaworów (PROX), sprężyn, prowadnic, uszczelniaczy, zabezpieczeń OEM
-korba do przebicia na PROXa
-okazało się, że pompa oleju jest rozwalona po tym incydencie i trzeba kupić nową
-uszczelki wlecą ATHENA
-serwis gaźnika
-wleci NOWY napinacz rozrządu
Zobaczymy jeszcze co z pompą wody i wałkami rozrządu ponieważ jeden może być jakby przesunięty?

Zaraz po tym jak będzie silnik ogarnięty planuje:
-serwis Amortyzatora tył
-serwis zawieszenia przód
-serwis hebla (tarcza+zacisk+pompa)
-manetki PROGRIPa

Pierdoły typu plastiki itd w niedalekiej przyszłości, temat będzie się rozwijał. Remont teraz wyssie ze mnie kolejne 6tys i będę spłukany (na szczęście płyny eksploatacyjne i filtry mam). Łącznie z zakupem, częściami i remontami miałbym już nowe DRZ... No cusz w takim razie pozostanie już u mnie dożywotnio.
Na dniach wstawię zdjęcia części bo mam ich całe pudło.

PostNapisane: 7 kwi 2020, o 17:43 

Motocykl:
Stary, współczuję takiego przebiegu wydarzeń :shock: Wniosek z tego chyba każdy może wyciągnąć - przy każdej jeździe sprawdzać stan oleju !

PostNapisane: 8 kwi 2020, o 12:51 
Moderator

Motocykl:
Spieprzyles SOBIE rok ??
A dlaczego przestawiło rozrząd ? Samo z siebie ?
Potem nagle tłok sie z zaworami spotyka.

Jak dla mnie zbieg nieszcześliwych wydarzen toto nie jest. Po prostu spieprzona robota. Dwa razy spieprzona.

Nie to, ze Cie nie żałuje, bo szkoda zajebiscie kasy i czasu wpompowanego w robote.

Do tego, ja osobiście jakbym miał pojechać i zobaczyć DRZ w takim stanie jak opisałeś od początku, to cena by musiała być na tyle zajebista, ze nie bałbym sie w nią wsadzić 10 tys.

B

PostNapisane: 8 kwi 2020, o 14:37 

Motocykl był nad wszystkim i sporo rzeczy zawaliłem np. szkołę

Prawdopodobnie przez napinacz. Kupiłem używany zapadkowy nowego typu bo miałem ten najstarszy automat.

Możliwe że masz rację ale teraz przy sprawdzaniu tego wszystkiego ciężko się doszukać innych rzeczy. Chyba że to wina wałka bo prawdopodobnie jest obrócony ponieważ nie mieści się w znakach do końca ale to jeszcze wymaga potwierdzenia o czym napisze na dniach jak dostanę informację

Z zakupem... Trochę się napaliłem, znalazłem tylko 1 wersję Y, jak kupowałem ją to w takich pieniądzach było tego zajebiscie mało. Ogółem było ich mało dopiero potem na jesień się wysyp zrobił. No a za DRZte dałem 7tys cebulionów

PostNapisane: 8 kwi 2020, o 16:23 
Moderator

Motocykl:
No. Szkola, remont silnika, rozumiem rozgoryczenie.
Napinacz trzeba było sprawdzic i zostawić. Skoro polatał tyle, to mała szansa, że sie zablokuje.
Jedno słabe ogniwo posłało do piachu całą reszte. Szkoda. A czy był to automat czy klin, jeden ciul. Ja mam powiedzenie - słabe mięso psy jedzą. Stać Cie na remont za 6 koła, to pamiętaj, ze jeden zaoszczędzony element wywali te 6 koła w smieci.

Ja (na grupie fejsbukowej masz zdjęcia) chciałem przeserwisować przedni hamulec. Jak poczytasz ile rzeczy "przy okazji" zrobiłem...
Dziś dostałem do ręki łożyska wahacza, wyobraź sobie gdzie hampel a gdzie wahacz :)

Jak na razie serwisuje, wymieniam, staram się nie stosować półśrodków. Kasa wypływa, nawet nie liczę, ale mam wytłumaczenie, ze jak nie latam, to wydaje na serwis :)

Silnika nie dotknąłem, olej czeka z filtrem, może mu zrobię 3x3 mod, moze zawory ustawie. Pewnie za miesiac, moze 3 miesiace, ale gdzie mi sie spieszy a robie i tak jedynie na weekendach

B

PostNapisane: 10 kwi 2020, o 10:58 

No ale mówi się trudno idzie się dalej, jakoś się zaczęło układać. Rok nie wyrok :P

No właśnie mogłem tak zrobić ale wszystko przez to czytanie o tym, że potrafi się cofnąć a nie sądziłem, że te pancerne zapadkowe też mogą o ile są wytarte ząbki i dlatego używany mnie skusił. W każdym razie już się czasu nie cofnie ale przynajmniej przy okazji tego remontu zawieszenie będę miał kompleksowo zrobione :P

Rozumiem doskonale bo to samo miałem przy okazji wymiany tłoka i korby. Też wymieniałem wahacz bo okazało się, że ma dziurę na łożyskowaniu :shock:

Po tej nauczce dobitnie się przekonałem że takie półśrodki nie mają sensu, dlatego już DRZtka zostaje dożywotnio i będę w nią tylko pompował kase i jeździł. W sumie podobną historię "Januszostwa" miałem już w wieku 13stu lat jak kupiłem swoje pierwsze moto jakim była Yamaha DT50 LC 17W z 95roku a raczej ojciec mi kupił. Żałowałem przez cały okres posiadania, że nie kupiłem 80LC2 do której łatwiej było o części, plastiki i inne takie a ponadto była wyższa. W dniu zakupu po około 15stu kilometrach padła, ojciec myślał, że nic poważnego i wujas "mechanik ze stodoły" później mi ją robił. Pierwszy raz w życiu widziałem przebijanie i centrowanie wału w imadle, wymianę tylko jednego zamiast dwóch łożysk na wale i kombinacje ze starą uszczelką pod głowicę. Co najciekawsze jeździła i po 1tys kilometrów łożysko się przegrzało to nowe, bo stare oryginalne jeszcze się rozpadło :P W miarę rozwoju tematu wrzucę tutaj też swoje poprzednie "bestie" i napiszę o nich to co najciekawsze

Co do DRZty, wałek rozrządu okazuje się być sprawny więc jedyną opcją pozostaje napinacz...

PostNapisane: 10 kwi 2020, o 12:03 

Pisałes ze Ci głowice przytarlo, chodzilo Ci o bieznie? Musiales szukac nowej?

PostNapisane: 10 kwi 2020, o 13:03 

Tak przytarło łożyskowanie wałków rozrządu ale z tego powodu nie musiałem szukać nowej bo dało się w moim przypadku to jeszcze w miarę uratować gdyż nie było tragedii.

Część zdjęć z rozbiórek po wybuchu i przed. Zakupiłem DRZtke z przebiegiem 125.4 a przy 185.4 był pierwszy remont :P Równe 60mth...

Nie po kolei coś dodało foty z głowicy bo te przytarcia na wałkach rozrządu są jeszcze sprzed remontu, wrzucę wszystko do pierwszego posta po kolei. Przy okazji fotki wszystkiego co mi zostało w kartonie :P

PostNapisane: 10 kwi 2020, o 13:32 

Kto Ci ja ratowal?

PostNapisane: 19 maja 2020, o 11:57 

Wydaje mi się, że w tym miejscu nie szedł żaden oring bądź tulejka ale dla pewności wolę zapytać was, czy to idzie luzem?

PostNapisane: 1 wrz 2020, o 00:04 

No i nareszcie się stało! 18stego sierpnia wróciła do mnie. Remoncik wyniósł ponad 8tysi z zakupem cylindra i głowicy używanych.
Przez ten okres zrobiłem tylko 5mth i obecnie czeka na płytkę zaworową bo ssący nie mieścił się w normie a jak na złość nie mogłem nigdzie dostać takiej, tylko na zamówienie. Dodatkowo wleci Motul 300V 15W50 i nowy filtr.
Generalnie mechanik odwalił kawał dobrej roboty :P

Ostatnia jazda i przy kawałku prostej i przeciągnięciu manety jakby przestała dostawać paliwko i zdechła. Pare kopów i dopiero odpaliła a później dławiła się na średnich i najbardziej na wysokich obrotach szczególnie jak było jakieś delikatne wzniesienie.
Po zaworkach i oleju jeśli nie ustanie to będę musiał zobaczyć gaźnik i może opuścić iglicę o ząbek ewentualnie dobór jeszcze innych dysz bo były wymieniane.

Generalnie to nie mam dekompresatora i tego ciepłego ssania bo głowica wleciała od Ski i zastanawiam się nad dołożeniem rozrusznika bo czasem to masakra jest jak jestem wytargany przez nią :P
Pytanie jaki to będzie koszt i co musiałbym zmienić?

Kolejna sprawa to potrzebuję jakichś fajnych klamek. Te z ali są słabe z tego co słyszałem i szybko się wyrabiają. Zeta znów produkuje tylko do S/SM z tego co widziałem. Mocowanie chyba od sprzęgła jest nieoryginalne ale nie jestem pewien.
Jakieś pomysły na ciekawe klamki najlepiej niełamki?

Muszę również dołożyć handbary ale tutaj już pokuszę się o coś ciekawszego i wlecą Cycra.

Osłony dekli w enduro=metalowe czy carbon?
To samo z osłonami ramy.

Podnóżki też zdałoby się wymienić bo chyba ktoś kiedyś je delikatnie kątówką te z alli chyba odpuszczę po tym jak widziałem połamane i rozwaloną nogę ://
Z RM/Ztki pasują? Najlepiej jakieś większe.

No i niedługo przydałoby się wrzucić nowe plastiki.
Błotnik przód i tył myślałem od RMZ bo jest bardziej agresywny a reszta standardowa.
Myślę też nad kolorystyką bo mój zbiornik i stary błotnik tył bardziej wchodzą w pomarańcz niż żółty a nic takiego nie ma, pewnie pierwsze wypusty takie miały.
Okleina chyba do nich od AG Graphic ale mile widziane propozycje.

PostNapisane: 1 wrz 2020, o 22:04 

Moim zdaniem:
-klamka sprzęgła ZETA powinna pasować ale do ciorania po krzakach zostawiłbym ori albo zwykły zamiennik.
-osłony dekli wystarczą alu, tylko trzeba będzie dopasować dźwignię zmiany biegów ;).
-podnóżki - poszukaj używek z wersji E (szersze)

Jeżeli byłbyś zainteresowany to mam nieco sfatygowane handbary Cycra (w razie czego mogę przesłać fotki)

PostNapisane: 2 wrz 2020, o 13:34 

Przypadkiem w wersji Y nie byly takie same?

Sprzęgła na pewno muszę kupić krótszą bo ta obecna jest za długa.

Podeślij zdjecia na pw.

PostNapisane: 2 wrz 2020, o 19:54 

W swojej mam wyginaną Zetę. Najpierw była w "E" a teraz jest w "S" i pasuje ;). Z tego co kojarzę to kupowałem też zamienniki różnej długości. Postaram się znaleźć i jutro wyślę fotki.

PostNapisane: 5 wrz 2020, o 20:48 

DRZtka poskładana, zalany Motul 300V. Śmiga jak szalona ale muszę kupić jej trochę zabawek np. handbary i smar do łańcucha.

Mam wrażenie, że ma ciut za wysokie obroty na luzie i lekko ciągnie na jedynce. Myślę, że to wina dyszy.

Strefa czasowa: UTC + 1