www.DR-Z.pl

Polskie forum poświęcone motocyklowi Suzuki DR-Z

Grupa DR-Z 400 Polska
Teraz jest 31 mar 2020, o 13:41

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
 Tytuł: DRZ 400
PostNapisane: 15 mar 2020, o 20:18 

Witam, interesuje mnie ta konkretna sztuka https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/deta ... c0fb40aa73

WARTO ?

Tytuł: Re: DRZ 400
PostNapisane: 16 mar 2020, o 11:26 

Motocykl: SUZUKI DR-Z 400E '05
pytasz czy warto wydać minimum 33 tyś. zł. za 5-cio letni motocykl bez przebiegu, ale za to z baaardzo niepewną i półlegalną rejestracją, którego konstrukcja powstała w poprzednim wieku ? :lol:

PostNapisane: 16 mar 2020, o 15:06 

Fachowcem nie jestem, dlatego pytam TU. Kupić używanego drz'ta w fajnym stanie w naszym kraju, to nie jest prosta sprawa. Cena jak cena, stać kogoś to kupuje, nie to.....

PostNapisane: 16 mar 2020, o 16:08 

Krzysztof napisał(a):
Cena jak cena, stać kogoś to kupuje, nie to.....

ano cena taka że już można się rozglądać w salonach za nowym KTM, Husqvarną, BETĄ czy SHERCO
Jak dla mnie ładowanie "kupy siana" w tak starą konstrukcję to opcja dla wyjątkowo zapalczywych miłośników DRZety,
tym bardziej że to wersja "S" i w ogóle jest to motocykl do wszystkiego czyli do niczego:
-ani w teren bo konkurencja jest lepsza w każdym punkcie,
-ani w trasę bo konkurencja jest lepsza w każdym punkcie
więc jedyne do czego się nadaje to SM do upalania na parkingu przed galerią przez gówniarzy, lub S do emeryckiego pyrkania po lesie.
w każdym razie 10-15tyś.w derezyne spoko ;), ale nie co najmniej 33tysi

PostNapisane: 16 mar 2020, o 18:43 

Wskaż mi za 15 tysięcy DRZ warte uwagi ;)
Jeśli chodzi o mój styl jazdy typowo enduro bez szarpania się w typowym terenie i żeby to KTM w miarę wytrzymał, to musiałbym celować w 450/500 z racji duuużych przelotów. MIałem już RMZ 450 i ciągłe grzebanie w silniku mnie znudziło.

PostNapisane: 16 mar 2020, o 19:24 

Elo

Jak kroisz w konkretnym terenie to jednak excf, beta RR, wr450. Tyle że tzw przebiegów na tym nie zrobisz. Masz 15 do 30 mth na serwis. Te motocykle są zajebiste i dają niesamowita frajde z latania ale nawet w połowie nie tak trwale jak drz. Jak latasz po płaskim i nie skaczesz pomysł o 690/701. Wiem, ze sporo cięższe i nie poreczne ale nawet to fajnie jeździ.
Jeśli jednak konkretnie zasuwasz szukaj lepiej jakiegoś kata czy bete za 20-25 kola a nadwyżkę przeznacz na remonty. Cos za cos. Duali do konkretnej jazdy nikt nie robi.

Pozdr rr

PostNapisane: 16 mar 2020, o 19:46 

Powiem ci szczerze, że jakbym miał wydać 25 tysięcy na używkę to już wolę dołożyć i kupić "nufke" sztuke ;)
U mnie minusem mojej jazdy są niestety "puste kilometry" i dlatego potrzebuję motocykl do przebiegów. Jeśli ktoś zawozi sobie sprzęt samochodem w teren i dopiero zaczyna jeździć to OK, ja wolę sobie dojechać ;) dlatego pomyślałem o DRZ'cie, jako trwałym środku transportu ale jednak posiadającym jakąś moc. Np. Honda CRF 250L będzie za słaba do mojej jazdy, choć trwała.

A ze Stanów warto byłoby sprowadzić ? http://www.suzukicycles.com/Product%20L ... /DualSport

PostNapisane: 17 mar 2020, o 10:03 

Witam

Robię doloty w ciekawszy teren po 30 km (w obie strony) na becie 350. Łącznie takie niedzielne latanko to zwykle 70-100 km. Dobijam do 500 mth na pierwszym tłoku (po 280 mth wymienione pierścienie, tłok zużycie poniżej 0,01, luz tłok/cylinder ciągle w granicach montażowego dla nowych części). Można więc takim motocyklami sobie polatać jakiś czas (fakt na DRZ sprzedawałem po ponad 40 tkm ciągle z orginalnym tłokiem (pierścienie wymienione po ok 35 tys))
Na dłuższe rajzy off kupiłem ładną LC4kę poniżej 9 tys zł. 1000 poszedł serwis zawieszeń i najpotrzebniejsze części. Śmiga bezproblemowo ale przy wyczynowych motocyklach to tłuk. Można za granicą w cenie ok 4000€ kupić ładne 625SXC. Dlaczego wspominam o LC4kach? Bo waży tyle samo lub mniej niż CRF250L i mają lepszy zawias.
Jak cię stać na nowy DRZ to się nawet nie wahaj. Masz pewny sprzęt na lata - tylko pamiętaj nówki ze stanów nie zarejestrujesz (musi ci ktoś w stanach zarejestrować i kupujesz jako używany) dolicz transport, cło i VAT. Wyjdzie co najmniej 36 tysięcy. Motocykl kupuje się by dawał frajdę a nie na późniejszą dosprzedaż. Tyle że wyczynowe Katy, bety, WRy, Sherco biją DRZete na wszystkich polach poza trwałością i niewiele drożej kosztują (przynajmniej do niedawna przy kursie €/pln ok 4,3).

Pozdr rr

PostNapisane: 17 mar 2020, o 10:51 

Krzysiu jesteś już kolejną osobą która ma parcie "po trupach" na nówkę sztukę :D
pomijając dywagacje warto/nie warto zwróć uwagę na kwestie prawne takiego zakupu:

1. Na terenie UE od 01.01.2007r. wszystkie nowo rejestrowane motocykle obowiązuje norma emisji spalin EURO 3.
SUZUKI DRZ 400 spełnia normę EURO 2 dlatego została wycofana ze sprzedaży i nie była oferowana na terenie UE po 2006r.
Rejestrując nowy pojazd po raz pierwszy Wydział Komunikacji w twoim mieście będzie wymagał od ciebie faktury zakupu i wyciąg ze świadectwa homologacji potwierdzające spełnianie przez motocykl normę emisji spalin EURO 5
(do końca 2020r. można zarejestrować motocykle wyprodukowane przed 01.01.2020r. spełniające normę EURO 4)
OD 01.01.2007r. NIE MA MOŻLIWOŚCI ZAREJESTROWANIA NOWEJ DRZ400 NA TERENIE UE (w tym w Polsce)

2. Jedyną możliwością posiadania nowej DRZ400 jest zakup i rejestracja motocykla w krajach w których nie obowiązują normy emisji spalin i import już zarejestrowanego motocykla do Polski
Nie potrzebujesz wtedy świadectwa homologacji tylko faktury lub umowy i dowodu rejestracyjnego pojazdu.
Jesteś też już drugim właścicielem.
Problem:
- nie masz możliwości zarejestrowania motocykla na siebie w USA więc musisz go kupić na podstawioną osobę która zarejestruje go na siebie, a następnie "odsprzeda" już zarejestrowany motocykl Tobie na umowę kupna-sprzedaży.
Tylko czy jesteś gotowy wpłacić komuś za oceanem 6.700USD , zakup i rejestrację motocykla na Kunta Kinte bez żadnej gwarancji i możliwości wyegzekwowania tego że ci go później odda ?
a w przypadku tej sztuki z niemiec rejestracja jak myślę w Anglii, Szwajcarii, a może w Maroku czy w Turcji przez Kamala Muhamada ? :D :D :D

Problem nr 2
szukasz sobie fajne sztuki w niemczech za 6.000,00 EUR czy w USA za 6.800,00USD doliczając koszty transportu, tłumaczenia dokumentów i rejestracji w PL
pomijając jak mniemam fakt że:
- zakup w USA to zawsze cło + VAT
- zakup w UE nowego środka transportu ZAWSZE będzie podlegał obowiązkowi zapłacenia 23% podatku VAT :

Art. 2 pkt. 10 lit. a ustawy o VAT
Ilekroć mowa o nowych środkach transportu - rozumie się przez to przeznaczone do transportu osób lub towarów:

a) pojazdy lądowe napędzane silnikiem o pojemności skokowej większej niż 48 centymetrów sześciennych lub o mocy większej niż 7,2 kilowata,
- jeżeli przejechały nie więcej niż 6.000 kilometrów
- od momentu dopuszczenia ich do użytku upłynęło nie więcej niż 6 miesięcy;
za moment dopuszczenia do użytku pojazdu lądowego uznaje się dzień, w którym został on pierwszy raz zarejestrowany w celu dopuszczenia do ruchu drogowego

Zobacz więcej: https://ksiegowosc.infor.pl/podatki/vat ... e-VAT.html

No i teraz siądź, policz i się zastanów czy warto ...

PostNapisane: 17 mar 2020, o 13:31 

Jerry napisał(a):
Krzysiu

No i teraz siądź, policz i się zastanów czy warto ...

Nie jest tak źle.... ;) https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/deta ... 094caa35fe

Raczej przyjechał ze Stanów..... a i cena nie jakaś dobijająca.

Zdaje sobie sprawę z kosztów ale pomijając je, to modele DRZ i DR650 zwyczajnie mi się podobają. Pożyjemy, zobaczymy co czas pokaże. Jeśli się nic nie wymyśli, to kupię nowego KTM 450/500 i tyle.

PostNapisane: 17 mar 2020, o 14:22 

Krzysztof napisał(a):

to motocykl z Polskiego rynku, zarejestrowany w Polsce do tego tańszy niż na tym Niemieckim portalu:
https://www.olx.pl/oferta/suzuki-dr-650 ... 6a9dd74780

Klasyczne motocykle to nie to samo co klasyczne samochody.
to nie jest lokata kapitału, tylko wyrzucenie kasy w błoto ;)

PostNapisane: 17 mar 2020, o 15:42 

Jeśli chodzi o kloce to w tej kasie można kupić prawie nowego kata 690 lub hqv 701. Tak wiem, na wtrysku, bardziej skomplikowane ale na łeb biją stare wiatropędne duale jak tylko ruszą z miejsca. Szukać na grupach "branżowych" (africatwin.com, (tu są dwa chyba pewne sztuki) advrider.pl itp itd, nie na portalach aukcyjnych.

Pozdr rr

PostNapisane: 18 mar 2020, o 08:58 

Przeglądnąłem ww strony i tez szału nie ma. No nic, będzie trzeba pomyśleć o nowym KTM 500 lub 690. Chociaż nie powiem, żeby te Suzi zza oceanu nie chodziły mi po głowie ;)

PostNapisane: 18 mar 2020, o 20:30 

Wieczór.

Nie twierdzilem ze jest tanio (czy jak to rozumieć: szału nie ma). Raczej o to ze sprzęty nie od handlarzy a hobbystów, zwykle zadbane i doposażone.
Dr650se jest jednym ze Świętych Grali różnistych globtroterow-trystow. W teren wołowaty, za ciężki, za wiotki i z marnym zawiasem. Można to poprawić, ale jak chce sie to dobrze i na lata zrobić to szacuje na jakieś minimum 5 tysięcy. Czy warto? Na pewno prosty i niezajebliwy ale ciągle tluk. Ludzie to modza na wiele sposobow. Prędzej się znudzi i obrzydnie niż rozpadnie (przy prawidłowym serwisowaniu ofc). Jak latałes RMZtą to myślę, ze będziesz nieco rozczarowany. Lepiej juz celuj w DRZ.
Wszystko to moje prywatne opinie. Miałem lub jezdzilem. Wiem czego oczekuje i na jakie kompromisy się godzę.

Pozdr rr

PostNapisane: 20 mar 2020, o 10:37 
Moderator

Motocykl: DRZ 400 S
Właśnie nie rozumie zjawiskowości takich kowadeł jak DR 650, XT 600, czy XR w każdej budzie.
"Niezniszczalne" to one były w latach swojej świetnosci. Teraz to ciężkie tłuki ze stalowymi ramami, zawieszeniem z epoki kamienia łupanego, naprawiane przez tyle lat przez wioskowych drwali i mające tysiące km przebiegu. Jedynym plusem jest to, że faktycznie naprawiasz to młotkiem i czterema kluczami.

Dodatkowo czasem widzę jak kumpel przerabiający je "w teren" wrzuca do nich zawiechę za 3-4 tyś zł, do tego jakaś galanteria w stylu mocowania pod sakwy, mostek pod GPS, wiekszy zbiornik, amor skrętu za kolejne kilka tys.

Przerobienie tłuka wychodzi ponad 10 tyś a nadal jest to tłuk. I najlepsze- robią to ludzie, którzy mają kasy w sramacz, tylko na forach przeczytali, że DR 650 to zajebisty sprzęt, zamiast choćby wziąć w leasing faktycznie coś, na co go stac i jest od razu OK, to sie męczą.

Pomijam oczywiście masochistów lub onanizatorów sprzętowych, którzy KONIECZNIE chcą mieć taki sprzęt - też kiedyś latałem ruskiem po błocie ;)

B

PostNapisane: 20 mar 2020, o 13:32 

rrolek napisał(a):
Wieczór.

Nie twierdzilem ze jest tanio (czy jak to rozumieć: szału nie ma)
Pozdr rr

Chodziło mi o to, że w ogłoszeniach szału nie ma - np. Honda CR250 z 199.. roku za 10 tysięcy ;)

belushi napisał(a):
Właśnie nie rozumie zjawiskowości takich kowadeł jak DR 650, XT 600, czy XR w każdej budzie.
"Niezniszczalne" to one były w latach swojej świetnosci. Teraz to ciężkie tłuki ze stalowymi ramami, zawieszeniem z epoki kamienia łupanego, naprawiane przez tyle lat przez wioskowych drwali i mające tysiące km przebiegu. Jedynym plusem jest to, że faktycznie naprawiasz to młotkiem i czterema kluczami.

Dodatkowo czasem widzę jak kumpel przerabiający je "w teren" wrzuca do nich zawiechę za 3-4 tyś zł, do tego jakaś galanteria w stylu mocowania pod sakwy, mostek pod GPS, wiekszy zbiornik, amor skrętu za kolejne kilka tys.

Przerobienie tłuka wychodzi ponad 10 tyś a nadal jest to tłuk. I najlepsze- robią to ludzie, którzy mają kasy w sramacz, tylko na forach przeczytali, że DR 650 to zajebisty sprzęt, zamiast choćby wziąć w leasing faktycznie coś, na co go stac i jest od razu OK, to sie męczą.

Pomijam oczywiście masochistów lub onanizatorów sprzętowych, którzy KONIECZNIE chcą mieć taki sprzęt - też kiedyś latałem ruskiem po błocie ;)

B

Nie za bardzo wiem o co ci chodzi ale OK :lol:

PostNapisane: 20 mar 2020, o 19:23 
Moderator

Motocykl: DRZ 400 S
Krzysztof napisał(a):
Nie za bardzo wiem o co ci chodzi ale OK :lol:

Jak kupisz klamora to sie dowiesz :)

B
z dwoma

PostNapisane: 20 mar 2020, o 20:21 

Bela, milo ciebie posłuchać bo słusznie prawisz.

Ale... Na moim przykładzie:
Dla mnie, starszego juz gościa, kiedyś świętym grałem był XT600 do którego slinilem się w czasach studenkich jak wszedł na rynek i można bylo sobie na niego popatrzeć w jakiejś zagranicznej gazecie jak komuś wpadł do głowy glupi pomysł by wywalic na kolorowe pismido te 3 DM za co w krajowym peweksie było kilka flaszk wyborowej ze srebrna nalepką... Po latach jak te sprzęty były juz zajezdzone i dostępne kupilem sobie takiego i podwoilem jego wartość. Niestety miałem równolegle nowke 520 w rfsie wiec jak się domyślasz, nie zachwycilem się wcale.
Goście czytają stare relacje, wywody Chrisa Scotta, wierzą w paradygmaty różnych motocyklowych guru, itp itd. Potem kupują te legendy i próbują z nimi żyć jak potrafią, jedni holubią, drudzy katują, jeszcze inni pozbywają się ich jak tylko się zorientują ze to nie to.

Ale tak naprawdę tu i teraz są chyba tylko dwie pewne determinanty tego czym jeździmy: kasa i styl jazdy który nam się podoba. Żeby nie było łatwo, obie ewoluują.

Po to piszę? Myślę ze każdy musi spróbować zweryfikować emocje. Bo zabawki kupuje się kierując się emocjami. Cudzelekcje i rady się nie liczą.

W obecnej sytuacji życzę wam zdrowia i idę pogrzebać sobie w garażu.
rr

PostNapisane: 22 mar 2020, o 07:28 

Chciałbym się jeszcze Was poradzić/zapytać o model Hondy CRF450L ? Z informacji znalezionych głownie na amerykańskich stronach, użytkownicy sobie chwalą, natomiast na rynku europejskim dominuje KTM. O KTM'a pytać nie będę - klasa sama w sobie ;)

PostNapisane: 22 mar 2020, o 18:48 

Nie znam, nie jezdzilem. Z info oficjalnych to silnikowo (i podwoziowo chyba też) przebudowana crosowka 450R.
Resursy serwisowe nie dłuższe chyba specjalnie niż u kata/bety i innych w tej klasie. Wiadomo, przy amatorskiej jezdzie mozna sporo przeciagnac ale to nie będą dziesiątki tysięcy kilometrów na tloku. Trudno wiec do końca nazwać ten motocykl "dualem".

Pozdr rr

Strefa czasowa: UTC + 1