Co ile mth wymieniacie olej w DRZ 400 wersja E

Ogólnie o DR-Z
ODPOWIEDZ

Olej

10-15mth
3
38%
16-20mth
0
Brak głosów
21-25mth
0
Brak głosów
26-30mth
0
Brak głosów
30-40mth
2
25%
+40mth
3
38%

Liczba głosów: 8

Xesty109

Co ile mth wymieniacie olej w DRZ 400 wersja E

Post autor: Xesty109 »

Witam. Ostatnio zastanawiałem się przy ilu mth zmienić olej w swojej DRZ wersja E. Harmonogram obsługi technicznej radzi co 60mth a to wydaje mi się o wiele za dużo. Słyszałem że zazwyczaj po 12mth olej już traci kolor i swoje właściwości więc w drz między 15 a 20mth należy wymienić. Zamieszczam ankietę bo chciałby poznać wasze zdanie na ten temat co ile w swoich drz wymieniacie oleje. Dodam że ja latam trochę enduro i trochę tor + lekko asfalt. Oczywiście czysta amatorka bo to moje pierwsze poważne moto. Aktualnie nastukałem 6mth.
Awatar użytkownika
rgl
Motocykl: RMX 450Z, DR-Z400SM

Re: Co ile mth wymieniacie olej w DRZ 400 wersja E

Post autor: rgl »

Zaraz, bo sam piszesz jakieś sprzeczne rzeczy. Skoro słyszałeś, że po 12mth traci już właściwości, to chcesz cisnąć 3-8mth dłużej na "zużytym" oleju?
Awatar użytkownika
jaro
Motocykl: Jedy słuszny DRZ 400

Post autor: jaro »

Z tymi motogodzinami to jest problem,bo drz fabrycznie jest wyposażona w licznik km,więc pewnie większość z nas zmienia olej w oparciu o kilometry.Wiadomo, że można to jakoś przeliczyć pewnie każdy ma jakiś patent.Więc reasumując dobry pomysł tylko fajnie by było żebyś zrobił też opcję w kilometrach. ;)
Xesty109

Post autor: Xesty109 »

jaro pisze:Z tymi motogodzinami to jest problem,bo drz fabrycznie jest wyposażona w licznik km,więc pewnie większość z nas zmienia olej w oparciu o kilometry.Wiadomo, że można to jakoś przeliczyć pewnie każdy ma jakiś patent.Więc reasumując dobry pomysł tylko fajnie by było żebyś zrobił też opcję w kilometrach. ;)
Mój licznik liczy w milach więc musiałbym konwertować wartości.

Co do tych 12mth to tak kumpel w exc 450 ma że po tylu traci własciwości. No ale wiadomo ktm a drz to dwa inne światy :P
Awatar użytkownika
piotr77
Motocykl: DR-Z 400E; EXC-450

Post autor: piotr77 »

Wymieniałem w swojej E zawsze tak po 1000-1200 km i olej był już dość mocno przepracowany (lałem tylko motorexa i motula 300V) więc te 60 mth to trochę za dużo. Według Suzuki 60mth to średnio ok. 2400 km tak twierdzi ASO Polska Suzuki. Co do dych różnych światów czy to Suzuki, Yamacha czy KTM to z pojemności 400 cm przy 4-suwie moc prawie 50 KM to nie odbiega niczym od innych marek także nie widzę tu niczego co mogło by przemawiać za wydłużoną eksploatacja oleju.
Pozdrawiam
piotr77
Awatar użytkownika
jaro
Motocykl: Jedy słuszny DRZ 400

Post autor: jaro »

Ja ostatnio kontrolnie zmieniłem olej po 1000km i był moim zdaniem jeszcze całkiem ok.Piszę kontrolnie bo to była pierwsza wymiana w tym egzemplarzu.Myślę , że następna zmiana będzie po przebiegu ponad 1500km.Olej 10W50 valvoline niby syntetyk.
GRUUBBYY
Motocykl: KLX 450 '09
Kontakt:

Post autor: GRUUBBYY »

To zalezy od ilości oleju w obiegu skoro drz ma prawie 2 litry to jak to porównać z 0,7 l w crf ? Wiecej olekju -wolniej sie ten olej zużywa.
ARG

Post autor: ARG »

Przy jeździe "enduro" - turystycznej wymieniam co kilka 3-5 tys. km (w zasadzie jak w S)
Krackers
Motocykl: DR 350, DR-Z400E

Post autor: Krackers »

Cześć,
odkopię temat bo pora coś sprostować.

Z definicji motogodzina (w skrócie MTH) to czas pracy maszyny na znamionowych obrotach (czyli maksymalnych obrotach). Silniki w motocyklach mają zmienna prędkość obrotową i nigdy nie pracują cały czas na maksymalnych obrotach.

Dlatego jedna motogodzina MTH nie równa się jednej godzinie rzeczywistej (zegarowej) pracy silnik. Na przykład jeżeli silnik pracuje na obrotach jałowych to jego rzeczywisty czas pracy do ilości motogodzin wyniesie około 1:0,2. Czyli na obrotach jałowych silnika dopiero po 5ciu godzinach rzeczywistej pracy osiągniemy 1dną motogodzinę.

Przyjmuje się że 1 mth= 2 gdziny jazdy w terenie i jest to średnie wyliczenie, bo przecież każdy inaczej jeździ i użytkuje moto.

to wszystko jeżeli chodzi o definicje motogodziny :).

A TERAZ do sedna sprawy czyli naszych serwisówek. Otóż serwisówki dla DRZ 400 w wersji E podają interwały wymian i przeglądów w godzinach zegarowych(zwykłych godzin pracy) a nie w motogodzinach.

Większość manuali podaje godziny pracy (zegarowe) lub limit kilometrów. Osobiście nie spotkałem się z serwisówką w motogodzinach, ale nie twierdzę że takowe nie istnieją.

Pozdrawiam :)
ODPOWIEDZ